۱۳۹۰ اسفند ۳, چهارشنبه

گواهینامه رانندگی فرانسوی

بالاخره بعد از حدود دوسال که تقاضا کرده بودم (پست دو سال قبل)گواهینامه ایرانی را مدل فرانسوی تعویض کنم، برایم نامه ای آمد که گواهینامه فرانسوی آماده است و بیا بگیر. جالب اینکه اعتبار گواهینامه ایرانی من ۱۰ سال بود و گواهینامه فرانسوی من تاریخ اعتبار ندارد و در حقیقت مادام العمر هست (طبق گفته دوست فرانسوی من). بر خلاف گواهینامه های ایران که بصورت کاملا پلمب شده بدست شما میرسه، گواهینامه فرانسوی بیشتر شبیه به گواهینامه بین المللی ایرانی است که فقط قسمت اطلاعات شما پلمب شده و بقیه یک حالت مقوائی داره.


طبق قانون فرانسه، تا زمانیکه در فرانسه دانشجو باشید می توانید از ترجمه گواهینامه ایرانی خودتان برای رانندگی استفاده کنید. اما بعد از دوران دانشجوئی حداکثر یکسال فرصت دارید که تقاضای تعویض گواهینامه را به اداره پرفکتور بدهید. بعد از سال یکسال تقاضای شما پذیرفته نخواهد شد. 
اما اینکه چرا بیشتر از دوسال طول کشید که من بتوانم گواهینامه را عوض کنم. وقتی از پرفکترو پرسیدم به من گفتند که سفارت ایران در پاریس هنوز جواب نامه ما را در مورد تائید گواهینامه شما نداده است. خوب می توانم تصور کنم که رفت و آمد نامه از شهر ما به پاریس و بعد به تهران و برگشت آن چقدر زمان می برد. البته دوستان گفته بودند که این زمان حدود ۶ ماه خواهد بود که برای من حدود ۲ سال طول کشید.

در ضمن یک نکته هم اینکه  اگر دانشجو نباشید، می توانید در اولین سال ورود به فرانسه تقاضای تعویض گواهینامه را به اداره پرفکتور بدهید. در نهایت به شما یک گواهینامه نامحدود فرانسوی می دهند.

مطالب مرتبط :‌

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر

چاپ مطلب